Hit enter after type your search item

PRACA ZDALNA W DOBIE KORONAWIRUSA – Praca zdalna a koronawirus 2020

/
/
/
21 Views

PRACA ZDALNA W DOBIE KORONAWIRUSA – Praca zdalna a koronawirus 2020

jak-pracowac-zdalnie-w-2020

Poprzez pandemię koronawirusa, niektóre firmy i przedsiębiorstwa ze względów bezpieczeństwa postanowiły wprowadzić system zdalnej pracy. Pracując w domu zmniejszamy ryzyko zakażenia się koronawirusem, dlatego taka forma wykonywania obowiązków zawodowych jest rekomendowana przez władze w czasie epidemii. Zatem jak pracować zdalnie w 2020 r.?

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 w naszym kraju, wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną swoich pracowników. Pracę zdalną 2020 wykonujemy poza miejscem jej stałego wykonywania np. w domu. Należy zaznaczyć, że pracodawca nie ma obowiązku wysłania pracownika do takiej pracy, a pracownik nie może żądać i twierdzić, że pracodawca musi go wysłać. Co więcej, pracodawca ma prawo ją zlecić w dowolnym momencie. Dodatkowo specustawa, która została stworzona w obliczu koronawirusa nie określa sposobu informowania pracowników o wprowadzeniu pracy zdalnej. Pracownik może być poinformowany zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. 

W momencie, kiedy pracodawca zleca swoim pracownikom pracę w domu, nie powinni oni odmawiać przejścia na taki tryb wykonywania obowiązków zawodowych. W razie odmowy należy liczyć się z karą porządkową np, w postaci nagany lub kary pieniężnej z tytułu zignorowania polecenia pracodawcy. 

W jaki sposób przygotować się do zdalnej pracy i na co zwrócić szczególną uwagę?

Najczęściej pracę zdalną wykonujemy w domu/mieszkaniu, dlatego warto zastanowić się jak zorganizować miejsce pracy zdalnej 2020, aby czuć się komfortowo i dobrze spełniać swoje obowiązki służbowe. 

Przygotowując miejsce do pracy warto wyznaczyć konkretne pomieszczenie, tak aby nikt z domowników nam nie przeszkadzał. Warto ustalić konkretne godziny pracy i ściśle się ich trzymać. Pamiętajmy, że praca zdalna odbywa się na tych samych zasadach co praca w biurze. Następny krokiem będzie przygotowanie stanowiska pracy np. odpowiedniego biurka, na którym będziemy trzymać niezbędny sprzęt do pracy. W tym przypadku, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia podwładnym sprzętu niezbędnego do wykonywania obowiązków zawodowych. Jeżeli tego nie zrobi, a jego pracownicy będą gotowi do podjęcia pracy na odległość, wciąż powinien wypłacić im standardowe wynagrodzenie. Pamiętaj, aby wyeliminować wszystko co może rozpraszać np. telewizor, a w szczególności media społecznościowe. Nie zapomnij zaplanować przerw w czasie pracy, które warto wykorzystać np. na zjedzenie obiadu lub zaczerpnięcie świeżego powietrza.  

Pracując zdalnie, należy ustalić z pracodawcą wszystkie szczegóły dotyczące komunikowania się, jak i raportowania mu wykonania zleconych zadań w konkretnym dniu. Tak przygotowani, możemy w skupieniu wykonywać powierzone nam obowiązki służbowe.  

Jakie są złe strony pracy zdalnej?

Wiadomo, że praca zdalna ma swoje plus i minus, jak każda inna praca. Skupmy się jednak na minusach. Często osoby pracujące zdalnie przez dłuższy okres czasu, po pewnym czasie narzekają na brak możliwości nawiązywania bezpośrednich kontaktów z ludźmi, z którymi realnie pracują. Kontaktując się przez komunikatory, nie zaspokoimy wszystkich naszych potrzeb społecznych. Dłuższe przesiadywanie w tzw. biurze domowym, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych np. depresji. Dlatego warto trzymać ustalonych zasad, ale raz na jakiś czas należy pomyśleć o spotkaniach ze współpracownikami.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This div height required for enabling the sticky sidebar