Hit enter after type your search item

CO TO JEST VPN I DO CZEGO SŁUŻY? 2020

/
/
/
3 Views

jaki-vpn-wybrac-2020

Dla wielu użytkowników Internetu technologia VPN nie jest już czymś nieznanym. Obecnie niemal każdy korzysta z publicznego Wi-Fi, kiedy będąc poza domem w podróży, hotelu lub na lotnisku potrzebujemy skorzystać z dostępu do internetu. Tylko czy publiczne sieci są bezpieczne i kto obserwuje lub rejestruje co robimy online? Prawdopodobnie nie ufamy nawet swojemu domowemu dostawcy internetu (ISP) i chcemy być pewni, że nie będzie wiedział co robimy w sieci.

Zapewne wiele osób spotkało się w Internecie ze skrótem VPN zastanawiając się, co to jest VPN i do czego służy. Otóż, z definicji VPN (Virtual Private Network) jest to tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów.

Tak naprawdę VPN można określić jako prywatną sieć, która fizycznie nie istnieje, ale umożliwia komunikację między dwoma obiektami. „Poufność” można rozumieć jako ograniczenie dostępu tylko dla uwierzytelnionych osób pod warunkiem, że dostawca usług nie rejestruje ruchu. Ma to zastosowanie zarówno w życiu codziennym, gdy chcemy zwiększyć swoją anonimowość w sieci, jak i w przypadkach biznesowych, gdyż możemy np. zestawić bezpieczne połączenie między dwoma firmami (np. w przypadku klient-wykonawca usługi).

Na czym polega działanie sieci VPN? 

Kiedy korzystamy z internetu, który nie jest zaszyfrowany, cała aktywność użytkownika w sieci przechodzi przez serwer dostawcy. Przy użyciu pewnych narzędzi oraz informacji, praktycznie każda osoba jest w stanie odczytać te dane. Dlatego ten sposób otwiera furtkę hakerowi, który może uzyskać wiedzę na temat naszych kontaktów i życia prywatnego, ale również między innymi wiedzę o zakupach internetowych, podróżach lub finansach. Sieci VPN pozwalają na ukrycie aktywności internetowej użytkownika, który tworzy indywidualne szyfrowane połączenie sieciowe. Inni użytkownicy mogą jedynie zarejestrować, że korzystamy z internetu.

Tak naprawdę, do uzyskania Wirtualnej Sieci Prywatnej nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy. Dostępne są różnego rodzaju usługi i programy, dzięki którym w szybki i prosty sposób możemy utworzyć szyfrowane połączenie sieciowe oraz bezpiecznie z niego korzystać. Wybierając usługę VPN powinniśmy zwrócić uwagę na limity transferu danych, liczbę urządzeń, które w jednym momencie mogą łączyć się z siecią oraz w jaki sposób są na serwerze przechowywane dane.

O jakich zaletach można mówić korzystając z VPN?

Niewątpliwie najważniejszą zaletą sieci VPN jest bezpieczeństwo podczas korzystania z sieci. Jest to bardzo ważne na przykład w firmie lub podczas dokonywania operacji finansowych. Wirtualne Sieci Prywatne to również sposób na zachowanie prywatności – osobiste zdjęcia i maile mogą być dla przestępców bogatym źródłem informacji, które mogą potem wykorzystać na naszą szkodę. Sieci VPN pozwalają nie martwić się tym zagrożeniem. Z szyfrowanego połączenia warto korzystać podczas łączenia się z otwartą siecią Wi-Fi lub ogólnych sieci w miejscach publicznych, które mogą być groźnym narzędziem w rękach hakera.

Sieci VPN, umożliwiają również korzystanie z internetu z pominięciem blokady regionalnej. Dzięki temu rozwiązaniu bez przeszkód możemy korzystać z zasobów dostępnych tylko w Polsce również za granicą. Sieci VPN umożliwiają łatwy i szybki dostęp do firmowej sieci, co pozwala na sprawną pracę zdalną z dowolnego miejsca. Dzięki Wirtualnej Sieci Prywatnej możemy również bez przeszkód korzystać z sieci domowej.

Ranking najlepszych darmowych VPN

Wpisując w wyszukiwarkę frazę “darmowy vpn”, natkniemy się na tysiące rezultatów. Wybór najlepszego VPN jest dość żmudną czynnością, dlatego z nami będzie łatwiej podjąć decyzję o wyborze wirtualnej sieci prywatnej. 

Dzięki VPN zupełnie za darmo będziecie mogli zmienić adres IP, obchodzić blokady regionalne i wiele, wiele więcej.

Zatem, jaki darmowy VPN wybrać!

  1. Proton VPN
  2. Windscribe
  3. TunnelBear
  4. Hide.me
  5. HotspotShield
  6. Speedify
  7. Surfshark

Z roku na rok przybywa cyberprzestępstw w internecie, dlatego VPN wydaje się być jednym z narzędzi, które może podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie jesteśmy w 100% bezpieczni, a powyższy artykuł jest jedynie wprowadzeniem do możliwości, jakie są nam udostępnione. 

To Ty sam musisz wybrać najlepszy vpn 2020, aby czuć się bezpiecznie w sieci. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This div height required for enabling the sticky sidebar